ژابیت|مرجع تخصصی نیازمندی‌های موبایل

چرا تصاویر گوشی تار می شود؟

اخبار و تکنولوژی موبایل

2 هفته پیش

چرا تصاویر گوشی تار می شود؟

چرا تصاویر گوشی تار می شود؟

 چرا تصاویر گوشی تار می شود؟ علت تار شدن تصاویر گوشی چیست؟ علت تار شدن گوشی سامسونگ چیست؟ چرا تصاویر در گوشی تار میشود؟ چطور می توان این مشکل را بر طرف کرد؟ اینها سوالاتی است که ما میخواهیم در این مقاله به آن ها بپردازیم پس با سایت ژابیت برای رفع مشکل تار شدن تصاویر گوشی همراه ما باشید.

 

اصلی ترین دلایل تار شدن تصاویر گرفته شده با موبایل چیست؟

هر موردی می تواند دلیل تار شدن تصاویر گرفته شده با گوشی باشد، که فرقی ندارد گوشی شما چه برند  ویا مدلی مانند سامسونگ a50 سامسونگ a51 سامسونگ a70 باشد ما در اینجا به 7 مورد آن اشاره می کنیم.

 

1) کثیف شدن دوربین گوشی، اولین دلیل تار شدن تصاویرگوشی

 کثیف بودن دوربین گوشی های هوشمند، اولین موردی است که می توانیم از دلایل تار شدن تصاویر گوشی دانست.

وقتی گوشی هایمان را در جیب یا کیف قرار می دهیم یا با آن صحبت می کنیم این امکان وجود دارد که هر دو دوربین جلو و عقب کثیف شوند و در نتیجه تصویر تار و بی کیفیتی را ارائه دهند، پس بهتر است، قبل از تصویر برداری حتما با یک پارچه مناسب، لنزهای گوشی را تمیز نمایید.

 

2)خراب شدن لنز گوشی، دومین دلیل تار شدن تصاویر موبایل

اگر لنز گوشی بر اثر ضربه دچار ترک خوردگی یا شکستگی شده باشد احتمالا تار شدن تصاویر به آن بر می گردد و با تعمیر لنز این مسئله حل می شود. همچنین رطوبت زیاد نیز باعث خراب شدن لنز دوربین می شود. بعضی وقت ها  باز کردن لنز گوشی و از بین بردن رطوبت داخل آن مشکل را می تواند به صورت کلی بر طرف نماید.

 

نحوه حل کردن مشکلات مربوط به لنز گوشی

دوربین گوشی همانند دوربین های حرفه ای، دارای لنزهای کوچکی است، در زمان فوکوس، این لنزها جابجا می شوند و بعضی وقت ها اختلالی در عقب و جلو شدن و حرکت لنزهای کوچک به وجود می آید. بهتر است برنامه دوربین را پاک کرده، حافظه کش دوربین را خالی نموده و گوشی را خاموش و روشن کنید. اگر نتیجه نداد به آرامی با ناخن ضربه های بسیار کوچکی به دوربین وارد نمایید.

 

3)عدم توانایی لازم برای تصویر برداری با گوشی، چهارمین دلیل تار شدن تصاویر گوشی

توجه  داشته باشید که همیشه مشکل از گوشی نیست بلکه تکان های بیش از حد دستتان باعث تار شدن تصاویر می شود. البته که بسیاری از گوشی های هوشمند جدید قابلیتی تحت عنوان burst را دارا میباشند که به کمک این ویژگی می توان در لحظه تصاویر متعددی را ثبت کرد، سپس  بهترین آن ها را انتخاب کنید. یا از سه پایه گوشی برای حل این مشکل استفاده کرد.

چرا گوشی تار میشود؟

4) مشکل فوکوس نکردن دوربین و یا گیر کردن فوکوس دوربین، چهارمین دلیل  تار شدن تصاویر گوشی

چندین بار گوشی خود را تکان دهید یا در نهایت گزینه فوکوس خودکار را خاموش کنید و به صورت دستی فوکوس کنید.

مواقعی که دوربین گوشی را باز می کنید و با مشکل گیر کردن فوکوس روبرو می شوید، بین حالت های تصویر برداری جابجا یی انجام دهید. مثلا دوربین را روی حالت عکاسی پرتره قرار دهید و یا روی حالت فیلم برداری بروید و سپس به حالت عکس برداری بازگردید.

 

آپدیت سیستم عامل گوشی، راه حل بسیاری از مشکلات مشابه

گاهی اوقات تمامی مشکلات مشابه مانند مشکل خاموش شدن بی دلیل گوشی، مربوط به آپدیت نبودن سیستم عامل گوشی است. پس بهتر است، بعد از انجام راه حل های مختلف، به روز رسانی های جدید را بررسی کنید. شاید مشکل تار شدن تصاویر گوشی شما از بین برود.

 

تار شدن دوربین گوشی به دلیل ایجاد مشکلات سخت افزاری

ایرادات سخت افزاری گوشی موبایل آخرین موردی که می توان به آن اشاره کرد. اگر با هیچ یک از موارد بالا مشکل تار شدن دوبین گوشی بر طرف نشد، احتمال خراب شدن دوربین وجود دارد.

 

علت فوکوس کردن دوربین گوشی چیست؟

فوکوس کردن دوربین  دلایل مختلفی دارد. شاید عاملی باعث گیر کردن لنزهای ریز درون دوربین شده باشد، شاید دستگاه شما آسیب فیزیکی دیده یا خیس شده باشد. اگر گوشی به تازگی از دستتان افتاده یا خیس شده باشد، شاید همین عامل باعث به وجود آمدن مشکل مذکور شده باشد.

در غیر این صورت اگر به شکل تصادفی با این مشکل روبرو شده اید باید به متخصصین در این زمینه که میتوانید به کمک سایت ژابیت بیابید مراجعه نمایید.

چرا گوشی تار میشود؟

از کجا بفهمیم دوربین  گوشی خراب شده است؟

رایج ترین نشانه های خرابی دوربین عبارتند از:

بسته شدن ناگهانی دوربین

آسیب دیدن شیشه دوربین

خارج شدن دوربین از حالت زوم

علت تار شدن عکس دوربین کنون

1- پایین بودن سرعت شاتر، باعث تار شدن عکس دوربین کانن می‌شود

2- فوکوس نامناسب، یکی دیگر از دلایل تار شدن عکس‌ها عدم فوکوس مناسب می باشد.

3- ایراد داشتن لنز دوربین، مهمترین دلیل تار شدن عکس دوربین کانن که باید به آن توجه کرد، لنز است.

4- کثیف بودن لنز، از دیگر عواملی که باعث تار شدن عکس دوربین کانن می‌شود، کثیف بودن لنز دوربین است.

 

تظیم فوکوس دوربین موبایل

معمولا فوکوس و نوردهی به طور خودکار در دوربین گوشی انجام می شود؛ اما اگر شما اصول هر کدام را بهتر بدانید کمک زیادی به عکاسی شما خواهد شد. دوربین های گوشی معمولا خودشان نوردهی را از مرکز قاب انجام می دهند .  اما می توانید محل نوردهی دوربین در قاب خود را تغییر دهید، مثلا در محیطی با دامنه وسیعی از بخش های تاریک و روشن می توانید به شیوه های مختلف عکس بگیرید. بعضی از برنامه های فوکوس و نوردهی چندان حساس نیستند . برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید بهتر است برای عکاسی از برنامه هایی استفاده کنید، که خودشان نوردهی و فوکوس کردن را جداگانه تنظیم می کنند این کار کنترل بیشتری به شما می دهد .  یکی از این برنامه ها ( camera+  proCamera Focus plus)  که می توانید به گوشی اضافه نمایید.

 

بالا بردن کیفیت دوربین گوشی سامسونگ

در اینجا با 5 روش ساده برای بالا بردن کیفیت دوربین‌ تلفن همراه در سایت ژابیت با شما هستیم.

 

1) تمیز بودن لنز را چک کنید!

پیش از عکس‌برداری حتما حواستان به لنز و تمیزی آن باشد، شاید  دلیل اصلی بی‌کیفیتی تصاویر ثبتی این مورد باشد که با یک پارچه به راحتی برطرف خواهد شد. کوچکترین لک بر روی پوشش لنز دوربین گوشی شما تاثیر زیادی بر روی کیفیت عکس خواهد گذاشت.

 

2) یک ثانیه بیشتر صبر کنید!

دوربین گوشی‌ها به این ویژگی‌ معروف اند که فقط در کسری از ثانیه  از سوژه‌ می‌توانند تصویربرداری نمایند. در حالی که با زدن کلید شاتر دوربین گوشی تازه آماده انجام عملیات پردازشی می‌شود و باید تا پایان این عملیات دستتان را در همان وضعیت ثابت نگه‌دارید. حتی بعد از این که از ثبت شدن عکس مطمئن شدید، برای اطمینان بیشتر، دست‌تان را  یک ثانیه بیشتر ثابت نگه ‌دارید، و بعد از آن عکس را نگاه کنید و مورد بررسی قرار دهید.

 

3) تا حد امکان فلاش را کنار بگذارید!

بهتر است از فلاش LED تنها در زمانی که هیچ جزیی از عکس بدون آن معلوم نمی‌شود، استفاده شود. فلاش‌های دوگانه و حتی سه گانه که درنسل جدید تلفن‌های هوشمند قرار گرفته‌اند به مراتب عملکردشان بسیار بهتر از LED‌های تک رنگ است. پیشنهاد میکنیم، مورد اتوماتیک فلاش را غیرفعال نمایید و سعی کنید بر اساس نیاز خودتان آن را به صورت دستی فعال یا غیر فعال نمایید.

 

4) بهره بردن از! HDR

این قابلیت، به عکس‌هایی که در نور آفتاب، محیط بیرون، منظره و یا چهره گرفته می‌شوند کمک زیادی در کیفیت خروجی تصاویر و توازن عالی در رنگ‌ و روشنایی تصویر می کند. البته نه در حالتی که سوژه در حال حرکت است.

 

5) از یک اپلیکیشن دوربین دیگر استفاده کنید!

 اگر فکر می‌کنید اپلیکیشن دوربین گوشی شما در پردازشی که توسط بخش نرم افزاری گوشی انجام می‌گیرد، عملکرد مناسبی ندارد، می‌توانید از اپ‌های دیگر مانند  Retrica و Camera Zoom FX استفاده نمایید.

 

سخن آخر

امیدواریم با این مقاله توانسته باشید مشکل تار شدن تصاویر گوشی خود را بر طرف کرده باشید، چون ما تمامی دلایل تار شدن تصاویر گوشی را به همراه راه حل های آنها برای شما مورد بحث و بررسی قرار داده ایم. اگر باز هم با این مشکل روبرو هستید، میتوانید به نمایندگی هایی که ما در ژابیت به شما معرفی میکنیم مراجعه نمایید.

 

برچسب ها : علت تار شدن تصاویر گوشی چیست؟ علت تار شدن گوشی سامسونگ چیست؟

مطالب پیشنهادی
امتیاز مقاله :
اشتراک گذاری این مطلب :
نظرات
شما تا به حال نظری نداده اید، نظر خود را ثبت کنید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
جستجو
تماس با ما