ژابیت|مرجع تخصصی نیازمندی‌های موبایل

همه چیز در مورد اوراقی گوشی موبایل

اخبار و تکنولوژی موبایل

1 ماه پیش

همه چیز در مورد اوراقی گوشی موبایل

در مورد اوراقی گوشی موبایل بیشتر بدانید

برای اطلاع از مرکز اوراقی گوشی موبایل، قطعات اوراقی موبایل، نحوه فروش قطعات تعمیرات موبایل، نحوه بازیافت موبایل اوراقی، قیمت ضایعات موبایل و قسمت های مهم اوراقی موبایل در ادامه همراه ما باشید. در این پست همه چیز در مورد اوراقی گوشی موبایل گفته شده است.


 

لیست عناوین مطالب مطرح شده در پست اوراقی گوشی موبایل

اوراقی گوشی موبایل یعنی چه؟

قیمت ضایعات موبایل چقدر است؟

قیمت ضایعات برد موبایل تبلت چقدر است؟

اوراقی گوشی موبایل و فلزات باارزش آن

قسمت‌های مهم گوشی جهت اوراقی گوشی موبایل

روش‌های بازیافت در اوراقی گوشی موبایل

آیا اوراق گوشی موبایل کار به صرفه‌ای است؟


 

اوراقی گوشی موبایل یعنی چه؟

اوراقی گوشی موبایل یکی از قسمت‌های صنعت بزرگ تلفن همراه به شمار می‌رود که شاید بسیاری از ما تا کنون به آن توجه نکرده باشیم. زمانی که تلفن همراه ما به هر دلیلی آسیب می‌بیند، به راهکارهای مختلف فکر می‌کنیم. اولین و مهم‌ترین راهکار تعمیر تلفن همراه است. خوشبختانه امروزه قطعات مختلف موبایل‌ها نیز در بازار وجود دارند. به همین دلیل پس از خرابی در بسیاری از موارد تعمیر می‌شوند. اما برخی از تلفن‌های همراه به حدی آسیب می‌بینند که دیگر قابل تعمیر نیستند. آسیب برخی از آن‌ها نیز به گونه‌ای است که در صورت تعمیر موبایل،‌ هزینه‌ای برابر با خرید یک موبایل نو دارد. در این صورت نیز تعمیر آن عاقلانه نیست.

بسیاری از افراد تلفن همراه خود را دور می‌اندازند. چرا که از حرفه اوراقی گوشی موبایل اطلاعاتی ندارند. شما می‌توانید تلفن همراه خود را به افراد فعال در این حوزه بسپارید. معمولا تعمیرکاران موبایل با افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند آشنا هستند و می‌توانند مشتریان را راهنمایی کنند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد اوراقی گوشی موبایل ارائه دهیم تا به صورت کامل با آن آشنا شوید.

 

قیمت ضایعات موبایل چقدر است؟

قیمت ضایعات موبایل بر اساس کیلوگرم است. به طور مثال قطعات اوراقی گوشی موبایل مثل برد اوراقی موبایل را به طور کیلویی به فروش میرسانند. مثاله هر یک کیلو برد گوشی اوراقی به دلیل داشتن تکه بسیار ریز طلا، به قیمت یک میلیون تومان در معرض فروش میگذارند. البته این قیمت بسیار وابسته به نرخ طلا و ارز می باشد. در واقع به دلیل نوسان شدید طلا و دلار حتی الامکان سعی کنید قیمت ها را با تماس تلفنی از مراکز فروش اوراقی گوشی موبایل و مراکز فروش قطعات اوراقی موبایل استعلام بگیرید.


اوراقی گوشی موبایل

قیمت ضایعات برد موبایل چینی

بردهای چینی شامل بردهای جی ال ایکس،بردهای سبز پهن هستند و ۹۵ درصد این بردها دو سیم کارت و آی سی کمتری نسبت به برد های اصلی دارند ودکمه های آنها طلایی رنگ هستند که از آبکاری بسیار ضعیف تری نسبت به بردهای اصلی استفاده شده است.

مقدار طلا در برد اوراقی گوشی موبایل

در هر یک کیلو برد تقریبا ۵۰۰ سوت طلای ۲۴ عیار و ۴ گرم نقره


 

قیمت ضایعات برد موبایل تبلت

بردهای تبلت که قاعدتا برد آنها بزرگتر و سنگین تر از بقیه بردها می باشد.

مقدار طلا در برد اوراقی تبلت

در هر یک کیلو برد تقریبا ۴۰۰ سوت طلای ۲۴ عیار و ۳ گرم نقره


 

اوراقی گوشی موبایل و فلزات باارزش آن

می‌دانید که در گوشی‌های تلفن همراه فلزات مختلفی استفاده می‌شود. آن‌ها از هر برند و مدلی که باشند، جزو ضایعات الکترونیک بسیار با ارزش و گران قیمت به حساب می‌آیند.

نکته قابل توجه این است که قیمت ضایعات بردهای تلفن همراه چندین برابر قیمت ضایعات بردهای کامپیوتر است. فلزاتی که در تلفن همراه قابل بازیافت هستند عبارتند از: طلا، نقره، مس، پلاتین و پالادیوم که این فلزات، فلزات بسیار گرانبها هستند. متاسفانه سالانه مقدار زیادی از این فلزات گرانبها به دلیل ناآگاهی صاحبان تلفن‌های همراه فرسوده وارد زباله‌ها می‌شود.

از قسمت بدنه و قطعات کوچک داخل گوشی نیز فلزاتی مانند آهن، آلومینیوم و برنج بازیافت می‌شوند. به همین دلیل است که اوراقی گوشی موبایل از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.


 

قسمت‌های مهم گوشی جهت اوراقی گوشی موبایل

بازیافت برد موبایل اوراقی

لازم است بدانید که بردهای تلفن همراه با طلا آبکاری می‌شود و یکی از منابع اصلی برای بازیافت طلا روکش این بردها است. در بردهای موبایل مقداری پین و قطعه وجود دارد که با طلا روکش شده‌اند. این قطعات نیز برای استخراج طلا از بردها جداسازی می‌شوند.

در قسمت‌های دیگر گوشی همراه نیز طلا به کار رفته است. البته این طلاها با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. در ساخت قطعاتی مانند آی سی‌ها و چیپ‌های موجود روی برد قرار دارند،‌فلزات ارزشمندی مثل نقره، پالادیوم، طلا و در بعضی موارد پلاتین استفاده می‌شود.

خازن‌هایی که بسیار کوچک هستند نیز در ترکیبات خود نقره و پالادیوم دارند. البته در بعضی از گوشی‌های همراه طلا و پلاتین هم در این قسمت یافت می‌شود. بنابراین در اوراقی گوشی موبایل می‌توان فلزات با ارزشی را از گوشی استخراج کند. البته این کار ساده نیست و به مهارت، تخصص و تجهیزات پیشرفته‌ای نیاز دارد. در قسمت‌های بعد روش‌های انجام این کار را خواهید خواند.

چهار بخش اصلی ضایعات موبایل

۱) برد مدار(circuit board) که روکش طلا دارد.

۲) پین‌های اتصال(connection pins) که روکش طلا دارند.

۳) مدارهای مجتمع (IC)

۴) خازن‌های سرامیکی یکپارچه (Monolithic Ceramic Capacitors)


روش‌های بازیافت در اوراقی گوشی موبایل

جداسازی قطعات اوراقی موبایل

افراد فعال در این حوزه گوشی‌های تلفن همراه را به شکل‌ها و روش‌های مختلف بازیافت می‌کنند. روش شیمیایی و روش قالکاری دو نمونه از متداول‌ترین راهکارهایی هستند که برای اوراقی گوشی موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته روش‌های شیمیایی به اندازه روش قالکاری بازدهی ندارد. به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش قالکاری در حجم‌های صنعتی و کارگاهی استفاده می‌شود و از بازدهی بالایی برخوردار است. در قسمت‌های بعد روش شیمیایی و قالکاری برای بازیافت گوشی همراه توضیح داده خواهد شد.

اوراقی گوشی موبایل

روش شیمیایی در اوراقی گوشی موبایل

در روش شیمیایی برای اوراقی گوشی موبایل، ابتدا گوشی تلفن همراه را باز می‌کنند. سپس قسمت‌های پلاستیکی و فلزی از برد گوشی جداسازی می‌شود. قطعات الکترونیکی نیز جدا از برد موبایل برداشته می‌شوند. بازیافت این قطعات به صورت جداگانه انجام می‌گیرد.

بعد از آن برای جدا کردن قطعات مختلف و فلزات موجود در برد گوشی یا قسمت‌های دیگر آن از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای جدا کردن طلا از قطعات الکترونیکی برد، مواد شیمیایی پراکسید مورد استفاده قرار می‌گیرد و به روش تیزاب کاری شناخته شده است.


 

روش قالکاری در اوراقی گوشی موبایل

روش دیگری که برای جدا کردن فلزات با ارزش در گوشی موبایل از آن استفاده می‌کنند، روش قالکاری است. در این راهکار اوراقی گوشی موبایل، مانند روش قبلی بدنه پلاستیکی و فلزی از برد موبایل جدا می‌شود. سپس برد و قطعات الکترونیکی گوشی موبایل را در کوره قال قرار می‌دهند.

در مرحله بعد مقداری اکسید سرب و نقره و یا مس را ذوب می‌شود. این مذاب نقره یا مس می‌تواند فلزات گران‌بهای موجود در قطعات الکترونیکی گوشی موبایل و بردها را جمع آوری کند. بعد از جمع‌آوری فلزات ارزشمند، مذاب مانند یک قرص سرد می‌شود. همانطور که مشخص است، این قرص که حاوی نقره و مس و طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. در مرحله پایانی قرص‌های سرد شده اسید کاری و تیزاب کاری می‌شوند.


مطالب پیشنهادی:

 

آیا اوراق گوشی موبایل کار به صرفه‌ای است؟

بازیافت تلفن همراه

همانطور که در قسمت‌های قبلی مطرح شد، گوشی تلفن همراه دارای ضایعات الکترونیک درجه یک و با کیفیت هستند. آن‌ها نسبت به ضایعات وسایل دیگر مانند ماشین، کامپیوتر و... عناصر ارزشمند بیشتری دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود گوشی‌های از کار افتاده خود را هرگز دور نیندازید و آن را به اوراقی گوشی موبایل بسپارید.

امروزه دور ریز گوشی‌های تلفن همراه بسیار فراوان شده است. به همین دلیل می‌توان گفت که بازیافت فلزات گرانبهایی مانند طلا و نقره از گوشی‌های تلفن همراه به صرفه و اقتصادی است. اوراقی گوشی موبایل حتی می‌تواند به نوعی اشتغال زایی باشد.

پس به شما پیشنهاد می‌شود که ضایعات موبایل خود را دور نریزید و ضمن کمک کردن به حفظ محیط زیست، آن‌ها را به پول کنید. به این ترتیب هم کمک هزینه برای خرید گوشی جدید به دست می‌آورید و هم اینکه فلزات ارزشمند موجود در آن‌ها از بین نمی‌رود و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.


سخن آخر

با توجه به مطالبی که در مقاله توضیح داده شد بازیافت و اوراقی گوشی موبایل یک حرکت اقتصادی و مقرون به صرفه است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک فرد فعال در این حوزه باید روزانه چندین موبایل را بازیافت کند تا به درآمد برسد. این کار ساده نیست و به افرادی نیاز دارد که تخصص و دانش کافی داشته باشند.

 

 

 

برچسب ها : اوراقی موبایل ضایعات موبایل قیمت اوراقی موبایل قطعات اوراقی موبایل

مطالب پیشنهادی
امتیاز مقاله :
اشتراک گذاری این مطلب :
نظرات
شما تا به حال نظری نداده اید، نظر خود را ثبت کنید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
جستجو
تماس با ما