ژابیت|مرجع تخصصی نیازمندی‌های موبایل

آشنایی با اصطلاحات دوربین گوشی

قطعات سخت افزاری موبایل

2 ماه پیش

آشنایی با اصطلاحات دوربین گوشی

اصطلاحات دوربین گوشی

شما چقدر از دوربین گوشی خود استفاده می کنید؟ چقدر با اصطلاحات دوربین گوشی آشنایی دارید؟ انواع دوربین موبایل را می شناسید؟ اگر با دوربین موبایل زیاد کار می کنید بی شک تا به حال به سوالاتی از قبیل چگونه دوربین گوشی را تنظیم کنم؟ از کجا بفهمیم دوربین گوشی چند مگاپیکسل است؟ چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم؟ و یا تشخیص کیفیت دوربین گوشی چطور ممکن است؟ مواجه شده اید.

حال برای آشنایی با اصطلاحات دوربین گوشی، نحوه آشنایی با تنظیمات دوربین گوشی، مشخصات دوربین گوشی و ... این محتوا را کامل بخوانید.


 

لیست عناوین مطرح شده در پست اصطلاحات دوربین گوشی

 


اهمیت شناخت اصطلاحات دوربین گوشی

دوربین گوشی یکی از پرکاربردترین قسمت های گوشی برای اکثر ما بحساب می‌آید و گاهی اوقات بیشتر از خود گوشی فقط از دوربین گوشی استفاده می‌کنیم پس اگر با اصطلاحات دوربین گوشی آشنایی نداشته باشیم هنگام استفاده از دوربین گوشی و یا خرید یک گوشی با بهترین کیفیت دوربین، سردرگم و کلافه خواهیم شد.

اصطلاحات دوربین گوشی

 

پرکاربردترین اصطلاحات دوربین گوشی

ما در اینجا شما را با پرکاربردترین اصطلاحات دوربین گوشی آشنا می‌کنیم برای آشنایی با مشخصات دوربین گوشی خود باید با هر یک از اصطلاحات زیر آشنا شوید.

  • مگاپیکسل رایج ترین اصطلاحات دوربین گوشی

در تصاویر دیجیتالی پیکسل (Pixel) کوچکترین جزء ساختاری (element) یک تصویر را گویند. پیکسل از اصطلاحات دوربین گوشی است که بعضاً در مباحث مربوط به گرافیک و تصویر، نقطه نامیده و آن را کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر نیز می‌خوانند. یک میلیون پیکسل را مگاپیکسل می گویند. یادتان نرود دوربین گوشی با رزولوشن بالا عکس های با کیفیت تر و با جزئیات بیشتری نسبت به دوربین رزولوشن پایین میگیرد.

  • سنسور از دیگر اصطلاحات دوربین گوشی

اندازه سنسور از اصطلاحات دوربین گوشی، یک سنسور بزرگتر نور بیشتری نسبت به سنسور کوچکتر دریافت می‌کند و نور بیشتر، به معنی تصاویر روشن‌تر، کم نویزتر و در نهایت بهتر است. افزایش روزانه‌ی مگاپیکسل در گوشی‌های هوشمند، اهمیت اندازه بزرگتر سنسور را بیش از هر زمان دیگری مشخص می‌کند. در واقع برای به حداکثر رسیدن پتانسیل استفاده از رزولوشن‌هایی مثل ۴۸، ۶۴ یا ۱۰۸ مگاپیکسل، به سنسورهایی درخور آنها نیاز است.

 


  • دیافراگم دوربین گوشی از دیگر اصطلاحات دوربین گوشی

به طور معمول، دیافراگم دریچه ای قابل تنظیم بین لنز و سنسور است که میزان رسیدن نور به سنسور را کنترل می کند. میزان عریض یا باریک بودن دیافراگم با اعداد f دار بیان می شود. اعداد کم (مانند f/2) به این معنی است که دیافراگم عریض تر از اعداد بزرگتر(مانند f/16) است. دیافراگم های باز به پس زمینه نرم و فوکوس نشده (تار) منجر می‌شوند، در حالیکه دیافراگم های باریک بخش بیشتری از تصویر را واضح یا شارپ نگه می دارند.


 

  •  فاصله کانونی دوربین گوشی

فاصله کانونی به فاصله‌ی بین مرکز اپتیکال لنز و نقطه کانون که در حالت فوکوس، روی مرکز حس‌گر یا فیلم قرار می‌گیرد گفته می‌شود. واحد اندازه‌گیری فاصله کانونی میلی‌متر است. لنز دوربین بخشی از صحنه عکاسی را بر روی فیلم یا حس‌گر منعکس می‌کند.


 

  • تثبیت کننده تصویر دوربین گوشی

تثبیت کننده تصویر روشی است که در آن لرزش دوربین گوشی گرفته می شود تا تصویر به صورت تار گرفته نشود که درنهایت بر کیفیت تصویر تاثیرگذار است. تثبیت تصویر میتواند به صورت مکانیکی (OIS) یا دیجیتالی (EIS) و یا ترکیبی از هردو باشد.


 

  • فوکس دوربین گوشی

کلمه Focus به معنی تمرکز و مرکزیت دادن می باشد اما مفهوم آن در عکاسی و اصطلاحات دوربین گوشی ، رسیدن به حداکثر وضوح است یا به عبارت دیگر فوکوس (FOCUS) تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین بر اساس فاصله جسم تا دوربین برای داشتن یک تصویر واضح را فوکوس گویند.


 

  • Shutter speed (سرعت شاتر)

سرعت شاتر که به آن ” زمان نوردهی” نیز گفته می شود، از اصطلاحات دوربین گوشی است که، زمانی است که شاتر دوربین باز است تا نور به حسگر برسد. وقتی شما تلاش می کنید از یک شیء متحرک پر سرعت مانند یک پرنده یا اتومبیل عکس بگیرید به سرعت بالای شاتر نیاز دارید. سرعت های شاتر از طریق کسرهایی از ثانیه بیان می شوند – ۲۵۰/۱ به معنای یک دویست و پنجاهم یک ثانیه است. این گزینه نیز در منوی تنظیمات نرم افزار دوربین وجود دارد.


 

  • White balance ( تعادل رنگ سفید)

شاید متوجه شده باشید که برخی اوقات تصاویر شما دارای زمینه زرد رنگ یا صورتی خفیف هستند، در اکثر موارد دلیل این موضوع این است که تنظیمات تعادل رنگ سفید نادرست است. این تنظیمات در تمام نرم افزارهای دوربین های گوشی های هوشمند وجود دارد که شامل نرم افزار پیش فرض روی گوشی نیز می شود. فقط کافی است به بخش تنظیمات دوربین رفته و تنظیمات بهتر مورد نظر خود را انتخاب کنید ( معمولاً گزینه هایی مانند auto، cloudy، daylight، fluorescent و موارد دیگر وجود دارد).

 

تشخیص کیفیت دوربین گوشی


حال که با اصطلاحات دوربین گوشی آشنا شدید به چند سوال اساسی در مورد دوربین گوشی نیز پاسخ می‌دهیم.

چگونه دوربین گوشی را تنظیم کنیم؟

برای اینکه بتوان بهترین عکس ها را ثبت کرد شرط اول تنظیم کردن دوربین گوشی است، که اولین قدم برای این‌کار شناخت اصطلاحات دوربین گوشی بود که پشت سر گذاشتیم حال در پاسخ به اینکه چگونه دوربین گوشی را تنظیم کنیم باید گفت:

1. از تمیز بودن لنز دوربین گوشی مطمئن شوید.

چون گوشی در معمولا در جیب یا کیف ما قرار دارد لنز دوربین ممکن است دچار گرد و غبار یا لکه شود که این قضیه در کیفیت عکس‌ها تاثیر جدی خواهد گذاشت.

2. تنظیم دیافراگم دوربین گوشی، حساسیت ISO و نوردهی

شرایط مختلف عکاسی میزان نور متفاوتی را می‌طلبد، به طور مثال اگر در یک تولد باشید که چراغ‌ها کم‌نور هستند میزان نوری که توسط دوربین دریافت می‌شود با یک روز آفتابی و محیط باز کاملا متفاوت است. در این شرایط اندازه‌گیری سطح نور و سپس تشخیص تنظیمات بهینه برای ISO و سرعت شاتر توسط دوربین با سه روش انجام می‌شود.

3. از فوکس دوربین غافل نشوید

فوکوس خودکار معمولاً مفید است، اما بی عیب و نقص نیست. لمس انگشت برای جلوگیری از این مشکل کافی است. صفحه نمایش را در جایی که می خواهید دوربین متمرکز شود (فوکوس کند) لمس کنید.

 


چگونه کیفیت دوربین گوشی را بالا ببریم؟

کیفیت دوربین گوشی برای همه ی ما بسیار حائز اهمیت است و ما با چند روش ساده به تقویت دوربین موبایل و بالا بردن کیفیت دوربین گوشی شما کمک میکنیم.

1-بهترین روش برای تقویت دوربین موبایل: از نور فلش حدالامکان استفاده نکنید.

نوری که توسط فلاش LED دوربین گوشی شما ایجاد می‌شود معمولا بسیار نامنظم بوده و سایه‌های غیر طبیعی را در عکس ایجاد می‌کند و سبب تاری و پایین امدن کیفیت عکس خواهد شد.

2-روش بعدی برای تقویت دوربین موبایل: عکسبرداری در حالت افقی

عکسبرداری در حالت افقی به بالا بردن کیفیت دوربین گوشی کمک خواهد کرد.

3- مرسوم ترین روش برای بالابردن کیفیت دوربین: تمیز بودن لنز دوربین

حتی یک لک یا غبار بسیار کوچک بر روی لنز دوربین گوشی می تواند کیفیت دوربین گوشی را کم کند.

4-بهترین روش برای تقویت دوربین موبایل: از قابلیت HDR استفاده کنید

استفاده از حالت HDR نیز می تواند بر افزایش کیفیت تصویری دوربین گوشی موثر باشد. این حالت سبب توازن عالی در رنگ و روشنایی عکس های گرفته شده در نور آفتاب، محیط بیرون، منظره و یا حتی چهره می شود. حالت HDR را زمانی که سوژه متحرک است بکار نبرید چرا که سبب تارشدن تصویر می شود.

تشخیص کیفیت دوربین گوشی


از کجا بفهمیم دوربین گوشی چند مگاپیکسل است؟

اینکه از کجا بفهمیم دوربین گوشی چند مگاپیکسل است باید به مدل گوشی و دفترچه راهنمای گوشی خود رجوع کنید. برای تشخیص اینکه دوربین گوشی چند مگا پیکسل است باید به سراغ تنظیمات گوشی در دفترچه راهنما برید و یا با یک جستجوی کوتاه، اندازه پیکسل دوربین مدل گوشی خود را پیدا کنید.


مطالب پیشنهادی:[قیمت شیشه لنز دوربین ][اصلاحات موبایل]


انواع دوربین موبایل

لنز دوربین واید (Wide

لنز دوربین واید، اصلی ترین لنز در گوشی موبایل است که فاصله کانونی نسبتا زیادی دارد و برای عکسبرداری عادی مناسب می‌باشد. لنز دوربین اصلی یا همان واید از وضوح بیشتری نسبت به دیگر لنزهای همان گوشی برخودار است و سایر حسگرها وضوح کمتری دارند.

 لنز دوربین تله‌ فوتو (Telephoto

لنز دوربین تله فوتو دارای زوم و بزرگنمایی بهتری هستند و دو تکنولوژی زوم دیجیتال (Digital Zoom) و زوم اپتیکال (Optical Zoom) در آن استفاه شده است. در زوم دیجیتال که حالت ساده بزرگنمایی تصویر است، قسمتی از تصویر بزرگ تر خواهد شد. 

لنز دوربین اولتراواید (Ultrawide

حسگر اولتراواید که به آن لنز واید انگل (Wide Angle Lens) نیز گفته می‌شود، دارای زاویه دید گسترده‌تری نسبت به دیگر لنزهای گوشی است. 

لنز دوربین عمقی (Depth Sensor)

لنز عمقی از دیگر لنزهای استفاده شده در گوشی‌های دوربین چندگانه است و امکان عکسبرداری پرتره (Portrait Mode) را فراهم می‌آورد.

لنز دوربین ماکرو (Macro Camera)

لنز دوربین ماکرو از دیگر لنزهای دوربینی است که در گوشی‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لنزها برای ضبط عکس‌های بزرگنمایی شده از اجسام و اشیای کوچک مناسب خواهند بود.

برچسب ها : تشخیص کیفیت دوربین گوشی تقویت دوربین موبایل انواع دوربین موبایل

مطالب پیشنهادی
امتیاز مقاله :
اشتراک گذاری این مطلب :
نظرات
شما تا به حال نظری نداده اید، نظر خود را ثبت کنید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
جستجو
تماس با ما